مقالات

خرید چمدان و نکاتی که حین خرید باید رعایت شود

خریدن چمدان را شاید یکی از مقدمات سفر دانست. ازآنجایی‌که چمدان یکی از وسایل ضروری هر سفر است، بنابراین در خرید آن باید دقت زیادی داشته باشید. هر زمانی که شما عزم سفر کنید در کنار آن باید چمدان خود را نیز ببندید. به همین خاطر اهمیت چمدان چندبرابر می‌شود.

راهنمای خرید چمدان

تقریباً اکثر افراد در طول زندگی خود چندین بار به مسافرت می‌روند. سفر ممکن است روزانه و کوتاه باشد و گاه به‌صورت چندروزه و ماهانه باشد. بستن چمدان در هنگام رفتن به سفر یکی از مشکلاتی است که بسیار وقت‌گیر است. اینکه کدام وسیله داخل چمدان قرار بگیرد، چه نوع وسیله‌ای گذاشته شود و… سؤالاتی است که هنگام بستن چمدان پیش می‌آید.

با شنیدن واژه سفر یکی از اولین چیزهایی که فکر فرد به‌طرف آن می‌رود جمع‌کردن وسایل شخصی و قراردادن آنها درون چمدان است. به‌خاطر اهمیت ویژه چمدان در سفر باید در هنگام خرید آن یک‌سری نکات را رعایت کرد تا در هنگام سفر در کنار مشکلات دیگر، با مشکل چمدان نیز مواجه نشوید.

خریدن چمدانتعریف چمدان

چمدان طبق تعریف عرف جامعه به کیف بزرگ یا صندوقچه‌ای با دسته می‌گویند که لباس‌ها و لوازم شخصی ضروری هر فرد برای سفر در آن قرار داده می‌شود. بر اساس فرهنگ لغت‌های ایرانی جامه‌دان واژه فارسی این وسیله است. بر اساس برخی نظریه‌ها چمدان همان جامه‌دان ایرانی است که در روسیه به چمدان تغییریافته است و مجدد وارد زبان فارسی شده است.

تهیه یک چمدان مناسب و بادوام مناسب یکی از کارهای سخت است که باید برای سفر آن را انجام داد. هرچند در خرید جهیزیه چند نوع چمدان نیز خریداری می‌شود اما ممکن است این خرید مناسب سفرهای شما نباشد و شما مجبور به خرید یک چمدان دیگر نیز باشید.

انواع چمدان

تقسیم‌بندی‌های متفاوتی برای چمدان‌ها وجود دارد که هرکدام بر اساس یک ویژگی دسته‌بندی می‌شوند. از لحاظ ظاهر چمدان‌ها به چهار دسته تقسیم می‌شوند. چمدان چرخ‌دار، چمدان بدون چرخ، ساک مسافرتی و کیف چهار دسته چمدان‌ها بر اساس ظاهر هستند.

یک دسته‌بندی دیگر بر اساس جنس آنها است. چمدان باکسی یا کپسولی، برزنتی و چرمی اساس دسته‌بندی چمدان‌ها هستند. همچنین دسته‌بندی بر اساس گنجایش و حجم نیز وجود دارد.

به طور کل چهار دسته‌بندی برای چمدان‌ها وجود دارد

  • چمدان برزنتی

این چمدانها معمولی ترین نوع چمدان هستند که به خاطر وزن کمشان بسیار مورد توجه افراد هستند.

  • چمدان چرمی

چمدانهایی با قیمت بالا هستند که دارای جایگاه ویژه ای در بین عموم مردم هستند و وزن بالایی دارند.

  • چمدان تیتانیومی

جدیدترین نوع چمدانها هستند که بسیار با دوام هستند. عمر متوسط این چمدانها معمولا بالای ده سال است که از این نظر بهترین نوع چمدان محسوب میشوند. از این چمدانها میتوان برای مسافرتهای طولانی استفاده کرد.

  • سامسونت سفری

این گونه چمدانها مخصوص افرادی است که به صورت انفرادی به مسافرت میروند و معمولاً دارای طول مسافرتشان کوتاه است. برای کسانی که به دنبال خرید یک چمدان جمع و جور هستند این نوع چمدان بسیار مناسب است.

مهم‌ترین نکات خرید چمدان

خریدن چمدان نیز همانند دیگر لوازم دارای سختی‌هایی نیز هست. شما باید در هنگام خرید نکاتی را رعایت کنید که همین رعایت کردن باعث خواهد شد خرید شما به بهترین شکل انجام گیرد. همانند خرید کیف و خرید کوله‌پشتی، خریدن چمدان نیز از یک‌سری قواعد تبعیت می‌کند. اما در هنگام خرید و یا قبل از آن چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

درنظرگرفتن عمر چمدان

اولین فاکتوری که باید در نظر داشته باشید عمر چمدان است. البته این بدان معنی نیست که شما باید یک چمدان خریداری کنید که یک‌عمر دوام و کارایی داشته باشد. عمر مفید هر چمدان حدود 10 سال است و بعد از آن باید به فکر خرید یک چمدان جدید باشید. در هنگام خرید به گارانتی چمدان توجه داشته باشید تا در حین استفاده در صورت خرابی بتوانید آن را مجدداً قابل‌استفاده کنید.

خریدن چمدان

نوع کاربری را مشخص کنید

دومین فاکتور در هنگام خرید، درنظرگرفتن نوع کاربری چمدان است. هر چمدان برای یک کار خاص ساخته می‌شود، پس در نظر داشته باشید که قرار است چمدان را برای چه‌کاری بخرید. به‌عنوان‌مثال کاربرد چمدان یک‌نفره با چندنفره بسیار متفاوت خواهد بود. در هنگام سفر به‌صورت تک‌نفره، معمولاً وسایل زیادی داخل چمدان قرار نمی‌گیرد.

جنس بدنه چمدان

جنس بدنه یکی از فاکتورهای مهم در هنگام خرید است. هرچقدر که بدنه چمدان انتخابی شما محکم‌تر باشد، وسایل داخل چمدان از امنیت بیشتری برخوردار هستند. البته باید به این نکته توجه داشت که محکم‌تر شدن بدنه مساوی بیشتر شدن وزن چمدان است.

جهت خرید چمدان الکسا مدل ALX880 سایز کوچک کلیک کنید

بودجه‌ای مشخص برای خرید در نظر داشته باشید

قبل از انجام خرید شما باید بودجهٔ خود را جهت خریدن چمدان مشخص کنید. درصورتی‌که از قیمت‌ها به طور دقیق اطلاع ندارید، می‌توانید به‌صورت نسبی مبلغی را به‌عنوان بودجه خرید در نظر بگیرید و سپس جهت خرید به بازار مراجعه کنید.

توجه به چرخ‌ها و دسته چمدان

در هنگام خرید باید به تعداد چرخ چمدان نیز توجه کنید. درنظرگرفتن چرخ‌ها در نهایت باعث خواهد شد، چمدانی خریداری شود که مطابق کاربری در نظر گرفته شده برای آن باشد.

دسته چمدان نیز یکی دیگر از نکات موردتوجه هنگام خرید است. به یاد داشته باشید که دسته چمدان اگر بلند باشد بهتر است. زیرا هنگامی که دسته چمدان کوتاه باشد، حمل آن سخت‌تر است. پس چرخ و دسته چمدان را فراموش نکنید.

خریدن چمدان

توجه ویژه به رنگ چمدان

رنگ نیز همانند دیگر موارد از مهم‌ترین فاکتورهای خرید چمدان است. درصورتی‌که زیاد به مسافرت می‌روید بهتر است چمدانی انتخاب کنید که رنگ آن تیره باشد. رنگ‌های تیره باعث می‌شوند در هنگام سفر، در صورت کثیف شدن، چمدان زیاد توی چشم نباشد.

نتیجه‌گیری

چمدان یکی از لوازم مهم هر سفر است و هر شخصی که قصد سفر یک‌روزه یا چندروزه را داشته باشد، به چمدان نیاز دارد. به همین جهت خریدن چمدان باید با در نظر گرفتن و رعایت نکاتی همراه باشد. سفر بدون چمدان مناسب در نهایت باعث خواهد شد که سفر طبق برنامه مورد انتظار پیش نرود. خریدن چمدان باید طبق یک‌سری قواعد انجام شود تا بعد از خرید پشیمانی ایجاد نگردد. در نظر گرفتن بودجه، گنجایش چمدان، چرخهای چمدان از جمله مواردی هستند که باید قبل و هنگام خرید به آنها توجه شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *